O nás

Oddíl volejbalu SPORT KLUB Náchod je součástí sportovního oddílu SPORT KLUB Náchod,o.s., ve kterém jsou sdruženy sporty volejbal, národní házená a rokenrol.

Z historie volejbalu v Náchodě

Kolektivní míčová hra woleyball vznikla v USA, koncem I. světové války se dostala do Evropy a v Čechách se po roce 1920 zabydlela pod českým jménem odbíjená. Dnes se pro tento oblíbený a často závodně i rekreačně provozovaný sport používá počeštěný anglický název volejbal. Za kolébku náchodského volejbalu je považováno hřiště „na Habeši“, které vzniklo na Plhově úpravou travnatého prostoru při cestě na Babí. Habeš se jmenovala kolonie dřevěných dělnických domků, natřených tmavou barvou, které byly převezeny v roce 1921 ze zajateckého tábora v Josefově a postaveny po levé straně dnešní Borské ulice.

Pamětník Jiří Žižka vzpomíná: „V roce 1937 se sešla v Náchodě parta nadšenců: Polda Čížek, Pepa Karbulka, Franta Tobýšek, Pepa Ungr, Mirek Roth a Jirka Žižka. Byli tři starší a tři mladší. Trénovalo se na staré Habeši. Scházeli jsme se třikrát týdně a když jsme se to jakž takž naučili, jezdili jsme na motorkách na turnaje v celém okolí. Náš první zájezd byl do Černilova na turnaj, kde bylo asi 12 družstev. Turnaj jsme vyhráli. Potom jsme absolvovali turnaje ve Starkoči, Úpici, Velkém Poříčí, Kramolně, Polici a jinde. Takto jsme hráli asi na třinácti turnajích, které jsme vesměs vyhráli. V roce 1940 byl založen klub a začal WK Habeš se sídlem v Náchodě na Hamrech.“

Za války už ale WK Habeš nebyl zdaleka jediným klubem, který provozoval tento druh sportu. Odbíjená byla jedním ze stěžejních sportů SK Náchod 8 (odboru sportující mládeže), hrála se také pod hlavičkou Sokola ve Starém Městě. SKN 8 s oblibou pořádal turnaje firemních a neregistrovaných družstev, které vzbuzovaly mimořádný zájem veřejnosti. Pro zajímavost si ocitujme zprávu z Náchodských listů z 9.7.1943. „Turnaj odbíjené bude v neděli 25.7. o putovní cenu p. L. J. Šidly, jejímž držitelem je WK Habeš. Přihlášky přijímá p. Fr. Eliáš, Náchod, Na lukách. V těchto dnech sehrán bude večerní turnaj místních družstev, jehož se zúčastní: Nemocenská pojišťovna soukromých zaměstnanců, Vládní policie, civ. uniformovaná, úřednictvo Mautnerových textilních závodů, SK Náchod – výboři aj.“

WK Habeš se po válce postupně rozpadal, Sportovní klub Náchod jako celek fúzoval v roce 1949 do ZSJ Rubena Náchod. Historie dnešního úspěšného volejbalového klubu začala v roce 1950, kdy vznikl oddíl Jiskra Rubena Náchod. V letech 1974 – 1991 existoval oddíl pod názvem TJ Náchod a pod názvem SK Rubena Náchod byl klub zaregistrován 26.6.1991. Nejprve se hrálo na venkovním hřišti na Hamrech, významným zlomem bylo postavení volejbalové haly zásluhou trenérů a funkcionářů René Hubky, manželů Kejzlarových, Stanislava Nováka, pánů Žižky, Kaválka, Simlera, Martínka, Postlera a dalších v roce 1973. Na zahájení po kolaudaci haly v listopadu 1973 se zde hrálo exhibiční utkání reprezentačních celků ČSSR a SSSR. V hale se konala soustředění československých reprezentačních kolektivů dospělých i mládeže. Jednotlivá družstva náchodských volejbalistů a volejbalistek se probojovala do nejvyšších soutěží – dorostenci a dorostenky hráli v 70. a 80. letech první celostátní ligu, dorostenky se staly vicemistryněmi republiky. Také muži se umístili v první celostátní lize a určitý čas vedl mužstvo mistr sportu Karel Paulus. Ženy se probojovaly v roce 1989 do extraligy a v témže roce získaly titul mistryň České republiky.

V následujících letech postupně zanikala mužská složka volejbalového oddílu SK Rubena Náchod a to více se rozšířila tréninková činnost děvčat.

Žákyně se pravidelně umísťovaly na předních místech v Krajském přeboru a několikrát si zajistily účast v Přeboru republiky. Juniorky se jako vítězky první ligy v letech 2009-2012 účastnily kvalifikačních bojů o extraligu, účast v ní byla ale vždy nad jejich síly. V Českém poháru obsazovaly v posledních letech přední umístění.

Ženy byly stálými účastnicemi 2. ligy až do roku 2013.

Současnost

Začátkem roku 2013 byl valnou hromadou schválen nový název oddílu na SPORT KLUB Náchod, o.s.

Oddíl volejbalu se stal výhradně dívčí, resp. ženskou záležitostí. V oddíle máme registrovaných cca 70 aktivních hráček. Hráčky jsou zařazeny do družstev přípravky, mini žákyň, mladších žákyň, starších žákyň, kadetek (KP U18), juniorek (2. liga U20) a žen (OP 2. třídy).

Kromě tréninků a mistrovských utkání se hráčky pravidelně účastní turnajů, letních soustředění a dalších společných sportovních a kulturních akcí.

Tradicí se postupně začíná stávat letní dívčí turnaj O pohár starosty města Náchoda, který oddíl pořádá pravidelně poslední víkend o prázdninách.